Речник


ПРИМЕДБА О ДАТУМИМА У РЕЧНИКУ.
Томански календар (осмишљен од стране Томе дур Ахмида), уведен скоро два века после смрти последњег мушког Аес Седаи и бележио је године године после Сламања света (п.с). У Тролочким ратовима је уништено толико записа да је по окончању борби дошло до расправео томе која је тачно година по старом рачунању. Нови календар, предложен од стране Тијама од Газара, у славу ослобођења од тролочке претње бележио је сваку годину као слободну годину (с.г.). Газаров календар широко је прихваћен двадесет година после завршетка Тролочких ратова. Артур Хоквинг је покушао да успостави нови календар, везан за оснивање његовог царства (о.о., од оснивања), али њега користе само историчари. После смрти и уништавања које је донео Стогодишњи рат, трећи календар је предложио Урен дин Џубаи Високолетни Галеб, научник Морског народа, и ти је фаредски календар, са почетком од договором одређеног свршетка Стогодишњег рата, који бележи године нове ере (н.е.).
а’дам:
Средство за контролисање жене која може да усмерава, а може га употребити или жена која може да усмерава или она која се томе може научити; нема никаквог дејства на жене које не могу да усмеравају. Он ствара везу између две жене. Сеаншанска верзија се састоји од огрлице и наруквице повезаних поводцем, и начињених од сребрнастог метала. Ако се мушкарац који може да усмерава повеже са женом преко а’дама вероватно ће за обоје исход бити смрт. Када а’дам носи жена која може да усмерава, за мушкарца који може да усмерава и обично додиривање а’дама може бити болно. Видети такође: Повезивање, Сеаншан.
Ађах:
Друштва међу Аес Седаи. Има их седам и обележени су бојама: Плави, Црвени, Бели, Зелени, Смеђи, Жути и Сиви. Све Аес Седаи сем Амирлин Трон припадају једном. Сваки прати одређену филозофију о начину коришћења Једне моћи и сврхе Аес Седаи. Црвени ађах усмерава сву своју снагу на проналажење и смиривање мушкараца који усмеравају. Смеђи ађах запоставља учешће у свету и посвећује се трегању за знањем, док Бели ађах, углавном занемарује свет и вредност световног знања посвећујући се философским питањима и истини. Зелени ађах (који се током Тролочких ратова звао Борбени ађах) у приправности је Тармон Гаи'дон, Жути се концентрише на Лечење, а Плаве сестре се баве узроцима и правдом. Сиве су посредници, тражећи хармонију и консензус. Гласине о Црном ађаху, посвећеном служењу Мрачног, се званично побијају.
Аијелски рат (976-978 г.н.е.):
Када је краљ Ламан од Каирхијена сасекао Авендоралдеру, четири Аијелска племена је прешло Кичму света. Опљачкали су и спалили главни град Каирхијена као и мноштво других градова и вароши, а сукоб се пренео у Андор и Тир. Обично се сматра да су Аијели коначно поражени у Бици код Светлуцавих зидова, пред Тар Валоном. Али заправо у тој бици је био убијен Ламан, па су се Аијели вратили преко Кичме будући да су постигли оно по што су дошли. Видети такође: Каирхијен; Кичма света.
алгаи’д’сисваи:
На Старом језику то значи, ‘борци са копљима’ или ‘копљаници’. То је име оних у аијелском друштву који су стално под оружјем и који често учествују у биткама и не баве се занатима.
Алтара:
Земља на Олујном мору, мада њени становници немају скоро ништа заједничко осим имена. Народ Алтаре себе најприје сматра жиотељима града или села, или људима овог господара или оне госпе, а тек потом Алтарцима. Мало који племић плаћа порез круни или даје ишта више од празних обећања, а и то са муком. Владари Алтаре (тренутно је то краљица Тилин Квинтара из куће Митсобар) ретко када да су нешто више од најмоћнијег племића у земљи, а понекад чак ни то. Престо ветрова има тако мало власти да су многи моћни племићи с презиром одболи да на њега заседну, иако су то могли. Заставу Алтаре представљају два златна леопарда на плаво црвеном шаховском пољу четри са четри. Знак куће Митсобар представљају укрштени зелени мач и сидро. Видети такође: Мудрост
Амис:
Мудра утврде Хладне стене и ходач кроз снове. Аијелка септе Девет долина Тарад Аијела. Руаркова жена и Лијанина сестрожена, која је господарица крова утврде Хладне стене. Амис је сестромајка Авијенди.
ангреал:
Остаци из Доба легенди који омогућавају свакоме ко може да усмерава да усмерава веће количине Моћи него што је безбедно или без помоћи могуће. Неки су направљени да би били коришћени од стране жена, а други од стране мушкараца. Гласине о постојању ангреала кога би мушкарци и жене могли користити никада нису потврђене. Начин њиховог прављења више није познат, и мало их и даље постоји. Видети такође: са'ангреал; тер'ангреал.
Асунава Рахдам:
Високи инквизитор Руке Светла. За њега је чачкање са Једном моћи мешање у Творчеву моћ и из тога потичу сва светска зла. Највећи сан му је да уништи све и сваког ко може или макар жели да усмерава. Сви они морају признати свој грех а Рука Светлости им у томе мора помоћи. После што признају, они морају умрети. Видети такође: Испитивачи.
Ата’ан Мијере:
Видети: Морски народ.
Аша’ман:
(1) На Старом језику ‘Бранилац’ или ‘Заштитник’, са јаким нагласком на то да је он бранилац истине и правде. (2) Име које су узели следбеници Поноворођениг Змаја, мушкарци који су отишли у оно што се сада назива Црном кулом, како би научили да усмеравају. Неки од њих су желели да усмеравају упркос свим ризицима везаним за то, док су други остали само зато што прошавши тест за усмеравање приморани су да науче како да усмеравају како би их Моћ не би убила. Они не уче само како да употребљавају Једну моћ, већ и како да користе мач, као како да се боре рукама и ногама. Аша’мани, који носе црне капуте, су подељени према нивоу њиховог знања о Моћи, а најнижи ниво је Војник. Следећи ниво је Посвећени, а они који досегну тај ниво носе сребрну прибадачу у облику мача на оковратнику капута. Чланови највишег нивоа се називају само Аша’манима, и као обележје носе позлаћену прибадачу у облику Змаја на оковратницима својих капута насупрот сребрном мачу. За разлику од Аес Седаи, које обраћају велику пажњу на то да они које обучавају не уче пребрзо, Аша’мани се гурају од почетка, посебно у учењу како да се Моћ користи као оружје. Због тога, док би се у Белој кули о умиривању или изгорењу почетнице причало са ужасом годинама, у Црној кули се очекује да ће одређен број Војника или умру или изгоре током студија. Постојање Аша’мана и њихова веза са Поноворођеним Змајем, је натерала Аес Седаи да поново процене потребу смиривања, али многе нису промениле своје мишљење. Видети такође: умиривање, смиривање.

Берелајн сур Паендраг:
Прва од Мајена, Благословена Светлом, Бранитељ таласа, Високо седиште куће Перон. Прелепа и својевољна млада жена, вешта владарка. Видети такође: Мајен.
Биргита:
Заштитница Елејне Траканд. Верује се да је она можда прва Заштитница женског пола, што је чињеница која проузрокује више невоља, од којих је мало њих било за очекивати. Биргита је у ствари легендарна јунакиња истог имена, која је била једна од оних јунака које дозива Рог Валера, али била је ишчупана из Тер’аран’риода током њене борбе са Могедијен, и спасило је једино то што је Елејна везала за Заштитника. Осим своје лепоте и вештине руковања луком, она скоро нимало није слична особи каквом је приче приказују. Видети такође: Изгубљени; Рог Валера; Заштитник.
Брин Гарет:
Некада је био капетан-генерал Краљичине гарде Андора, а сада командује армији оних Аес Седаи које су се побуниле против Елаиде до Аврини а’Роихан. Сматра се да је он један од највећих живих генерала. Његова веза са Сиујан Санче представља проблем за њега колико и за њу. Знак Куће Брин је дивљи бик, са ружином круном Андора око врата. Лични знак Гарета Брина су три златне звезде петокраке.

Валда, Еамон:
Нестрпљиви господар-капетан Деце Светла. Човек који верује да не можеш да направиш кајгану а да не поломиш пар јаја и да је понекад потребно спалити шталу како би се отарасио пацова. Он себе види као прагматичара, и скочиће на сваку предност које се може дочепати. Сигуран је да је Ранд ал’Тор само марионета Беле куле и да највероватније не може ни да усмерава. Мржња према Пријатељима Мрака (у које, наравно, сврстава и Аес Седаи) је основ његовог живота. Видети такође: Деца Светла.
Велики господар Мрака:
Име којим Пријатељи Мрака именују Мрачног, тврдећи да би изговарање његовог стварног имена било светогрђе.

Гавин од куће Траканд:
Син краљице Моргазе и Елејнин брат, који ће бити њен Први принц мача када се она попне на престо. Полубрат Галада Дамодреда. Човек са противречним уверењима. Он презире Аес Седаи, али се заклео да ће их служити. Такође мрзи Ранда ал’Тора, али се заклео да неће подићи руку на њега, и све то зато што је безумно заљубљен у Егвену ал’Вер. Он не зна да Егвена, не само да је постала Аес Седаи, већ да је и Амирлин трон која се противи Амирлин коју он признаје. Његов знак је бели вепар.
Гаидин:
На Старом језику доловце ‘брат битке’. Титула коју Аес Седаи користе за Заштитнике. Видети такође: Заштитник.
гаи'шаин:
На старом језику то дословце значи ‘обавезан на мир током борбе’. Аијел кога заробе други Аијели током похода или битке мора према ђи’е’тох да служи његове или њене заробљиваче понизно и послушно годину и један дан, не додирујући оружје и не чинећи насиље. Мудра, ковач, дете или жена са дететом млађим од десет година не могу бити начињени гаи'шаином. Од када је откривено да су преци Аијела у ствари били пацифистички следбеници Пута Листа, доста гаи’шаина је одбило да одложи бело када би истекло њихово време. Такође, иако традиција која је јака колико и закон каже да нико ко не следи ђи’е’тох не може бити начињен гаи’шаином, Шаидо Аијели су почели да стављају каирхијенске и остале заробљенике у гаи’шаинско бело, а многи од њих такође верују да пошто ови људи не следе ђи’е’тох нема разлога зашто би их они пустили после године и једног дана.

Дворана Куле:
Легистративно тело Аес Седаи које се традиционално састоји од по три Седничарке из сваког Ађаха. Тренутно постоји Дворана у Белој кули која не садржи ни једну Седничарку Плавог ађаха, и Дворана оних Аес Седаи које се противе Елаиди до Аврини а’Рохаин. Ова Побуњеничка дворана не садржи ни једну Црвену Седничарку. Док је по закону Амирлин трон највиша сила у Белој кули, у пракси њена моћ је увек зависила од тога колико добро је она могла да води, управља или застрашује Дворану, пошто постоје многи начини помоћу којих Дворана може да избегне да изврши Амирлинин план. Постоји два нивоа слагања која су потребна да би неки акт добио слагање Дворане. У питању су мањи и виши консензус. Виши консензус захтева да свака присутна сестра устане и да је најмање једанаест Седничарки присутно. Присуство макар једне Седничарке из сваког ађаха је такође потребно, сем у случају када је у питању седница са темом смењивања Амирлин или Чувара хроника, у том случају Ађах из кога је особа у питању подигнута, неће бити информисан о гласању све док се гласање не заврши. Нижи консензусм такође захтева кворум од једанасет Седничарки, али је потребно да само две трећине присутних устане како би се неки акт одобрио. Још једна разлика је да нема потребе за тиме да сви Ађаси буду присутни како би се донио нижи консензус, сем када је у питању објава рата, што је једно од неколико ствари за које многи мисле да би ипак за то био бољи виши консензус. Амирлин трон може захтевати од било које Седничарке да напусти ту позицију, као и од свих њих, и оне је морају послушати. Ово се ипак чини веома ретко јер ништа не спречава Ађах да на то место опет поставе исту ту сестру или сестре, осим обичаја да пошто једном напустиш Дворану у њу се више не враћаш. Као показивач озбиљности таквог захтева, забележено је само четири таква позива током више од три хиљаде година историје Беле куле, и док је у два случаја изабрана нова или скори потпуно нова Дворана, у друга два случаја дошло је до оставке и изгнанства Амирлин која је то урадила.
Деца Светла:
Друштво које се придржава строгих аскетских веровања, и није у савезу ни са једном земљом, посвећено поразу Мрачнога и уништењу свих Пријатеља Мрака. Основан у време Стогодишњег рата у циљу борбе против све већег броја Пријатеља Мрака. Током рата прерасли су у целости у војничку организацију изузетно крутих веровања, и потпуно су убеђени а једино они знају шта је истина и шта је исправно. Сматрају Аес Седаи и било кога ко их подржава Пријатељима Мрака. Широко су познаки као Бели плаштови. Њихов знак је златно пламтеће сунце на белом пољу. Видети такође: Испитивачи.
дивљакуша:
Жена која је сама научила да усмерава, при томе успевши у ономе што преживи свака четврта жена. Такве жене обично направе блок који их штити од сазнања шта раде, али ако се он може срушити, дивљакуше постају често веома јаки усмеравачи. Термин се обично користи као увреда.
Доба легенди:
Доба које се завршило Ратом Сенке и Сламањем света. Време када су Аес Седаи изводиле чуда о којима се сада само сања.
дрвоубице:
Увредљиви назив за Каирхијењане који Аијели користе. Други назив за њих је ‘вероломници’. Оба назива су им наметнути због посецања Авендоралдере од стране краља Ламана, која је била аијелски дар. Тиме је он прекршио све заклетве које су положени у време када је Авендоралдера даривана. За Аијеле, оба назива су најгоре име које може бити дано икоме. Видети такође: Аијелски рат.
Дружина Црвене шаке:
(1) Легендарна дружина хероја (Шен ан Калар) из тролочких ратова која је изгинула до последњег човека у Битци код Аемонског поља, каа је Манетерен пао. (2) Војна група која се састоји од људи вољних да следе Мета Каутона, и која тренутно прати побуњене Аес Седаи и њихову армију са наређењима да одведу Егвену ал’Вер Ранду ал’Тору где ће бити безбедна, уколико она изрази жељу да побегне, као и било коју другу сестру која пожели да јој се придружи.
Ебу Дар:
Главни град Алтаре. Велика лука, и за туђинца град са многим чудним обичајима. Видети такође: Алтара.

Елаида до Аврини а'Рохан:
Аес Седаи раније из Црвеног ађаха, сада уздигнута на Амирлин трон, иако има још неко ко полаже право на ту титулу. Некада је била саветница краљице Андора. Понекад има Прорицање.

Заштитник:
Ратник везан за Аес Седаи. Везивање се врши помоћу Једне моћи, и њиме он стиче дарове попут брзог опорављања, способности да се дуго времена проведе без хране, воде или одмора, као и способност да се са даљине осети изопаченост Мрачнога. Заштитник и Аес Седаи деле одређено физичко и емоционално знање једно о другоме. Све док је Заштитник у животу Аес Седаи зна да је жив ма колико далеко био. Када Заштитник умре Аес Седаи ће истог тренутка то знати, као и на који начин је умро. Док већина Ађаха сматра да Аес Седаи у исто време може имати само једног Заштитника, Црвени ађах одбија да уопште везује Заштитнике, док Зелени ађах верује да Аес Седаи може да веже колико год Заштитника хоће. Етички, Заштитник би требао да пристане на везивање, али дешавало се да то буде учињено без његове воље. Шта Аес Седаи добијају од везивања је строго чувана тајна. Према историјским документима Заштитници су увек били мушкарци, али у скорије време једна жена је везана тиме откривши разлике у ефектима. Видети такође: Биргита.
Змајузаклети:
Уопштени термин за следбенике Поноворођеног Змаја, обично у употреби оних који му се противе или макар мисле да буду неутрални. У ствари многи који се овако називају нису положили никакву заклетву, и овај термин се такође често примењује и на разбојнике зто што неки од њих прихвате такав назив како би уносили страх и трепет у срца оних који им се противе. Многа зверства су почињена од стране људи који тврде да су Змајузаклети.

Изгубљени:
Име за тринаест најјачих Аес Седаи из Доба легенди, те према томе они су међу најмоћнијим знаним Аес Седаи, који су пришли Мрачном током Рата Сенке у замену за обећану бесмртност. Утамничени су у затвор заједно са Мрачним када је његов затвор поново запечаћен. Они сами себе називају ‘Изабранима’. Њиховим именима и дан данас родитељи плаше децу. Били су то: Агинор, Асмодеан, Балтамел, Бе’лал, Демандред, Грендал, Ишамаел, Ланфеар, Месана, Могедијен, Рафхин, Самаел и Семирхаге. Они који су упућени у скорашњи развој догађаја, да су само Демандред и Самаел и даље живи од мушких, као и Грендал, Месана, Могедијен и Семирхаге од женских. Такође, серија чудних виђења и сусрета нас наводи на закључак да је могуће да се или неколико нових Изгубљених издигло на места старих или да је Господар гроба посегнуо за некима и вратио их из гроба.
Илијан:
Велика лука на Олујном мору и главни град истоимене нације. Древни супарник Тира. Застава Илијана представља девет златних пчела на зеленој позадини.
Испитивачи:
Ред унутар Деце Светла. Заклети су да откривају истину у споровима и да раскринкавају Пријатеље Мрака. У потрази за истином и Светлошћу, њихов уобичајени метод испитивања је мучење. Обично мисле да већ знају истину и само морају да натерају жртву да све призна. О себи говоре као о Руци Светлости, Руци која ископава истину, а повремено делују као да и не припадају Деци Светла и да нису подређени Савету посвећених који управљају Децом. Вођа Испитивача је Велики инквизитор, који седи у Савету посвећених. Њихов знак је крвавоцрвени пастирски штап. Видети такође: Деца Светла.

кадин'сор:
Одећа алгаи’д’сисваија, капут и панталоне сивих и смеђих боја, тако да се уклапа са камењем и сенкама, заједно са меким високим чизмама. На старом језику ‘радна одећа’, мада је то наравно тек приближан превод. Видети такође: алгаи’д’сисваи
Кадсуан Мелаидрин:
Аес Седаи Зеленог ађаха која скоро да има статус легенде међу Аес Седаи још за живота, иако уистину већина сестара верује да је она већ годинама мртва. Мисли се да је рођена у Гелдану негдје око 705 године н.е., што је чини најстаријом живом Аес Седаи. Она је такође била и најјача Аес Седаи у Моћи скоро стотину година све док се Нинаева, Елејна и Егвена нису појавиле, а ни оне је не надмашују много. Иако је Зелена, она се суочила и заробила током година, више мушкараца са могућношћу усмеравања него иједна друга жива сестра. Такође мало позната чудност у вези са њом је та што су ти мушкарци које она зароби обично живели дуже после што би били смирени него они које би довеле друге сестре.
Каирхијен:
Држава која се пружа дуж Кичме света и главни град те државе. После похаравања земље током Аијелског рата, Каирхијен се није довољно опоравио када је убиство краља Галдријана (998 г.н.е.) бацило земљу у грађански рат са циљем наслеђивања који је сам прекинут, инвазијом Шаидо Аијела, ониме што многи називају Другим аијелским ратом, иако је сам град спашен интервенцијом Аијела који су били верни Ранду ал’Тору. После тога се већина каирхијенских племића заклела на верност Поноворођеном Змају, али ни то није прекинуло маневрисање и сплеткарење за премоћ у земљи која је Игру Кућа подигла на ниво уметности. Застава Каирхијена има на себи многокрако златно сунце које излази на небескоплаветном пољу.
календар:
У недељи има 10 дана, 28 дана у месецу и 13 месеци у години. Неколико празничких дана не припада ни једном месецу; то обухвата Дан сунца (најдужи дан у години), Празник захвалности (једном сваке четри године током пролећне равнодневнице) и Празник спасења свих душа (сваке десете године на јесењу равнодневницу). Док се многе фестивали и празници прослављају свугдје (као на пример Празник Светла, којим се завршава једна година и почиње нова), свака земља има своје сопствене празнике, а и често то имају и сама села и градови. Углавном у Крајинама има најмање фестивала и празника, док градови Илијан и Ебу Дар имају их највише.
Камен Тира:
Велика тврђава у граду Тиру, за коју се каже да је саграђена Једном моћу убрзо по Сламању света. Безброј пута је била нападнута и опседнута, ниједном успешно, али је пала за само једну ноћ пред Поноворођеним Змајем и неколико стотина Аијела, тако испунивши два пророчанства из Змајских пророчанстава.
Караиган Маконар:
Легендарна Зелена (живела од 212.п.с до 373.п.с), тема многих прича и авантура којој се приписују нека достигнућа у која чак ни Аес Седаи не верују, иако су она записана у архивама Беле куле. Једно од тих достигнућа је да је она сама самцита угушила побуну у Масадорину, као и Комадинске нереде док још увек није имала Заштитника. Зелене је сматрају узором за Зелену сестру. Видети такође: Ађах.
Кичма света:
Високи планински венац, са свега неколико превоја, који одваја Аијелску пустару од земаља на западу. Такође га називају и Змајевим зидом.
Крпари:
Тачније Туата’ани, а такође се називају и Путујућим народом. Лутајући народ који следи у потпуности пацифистичку филозофију звану Пут Листа, која не дозвољава вршење насиља ни из ког разлога. Туата’ан који изневери своја уверења се назива ‘Залуталим’ а остали такође престају да обраћају пажњу на њега.

Лини:
Дадиља госпе Елејне, а пре ње и њене мајке Моргазе, као и Моргазине мајке. Жена неизмерне унутрашње снаге, изузетне моћи запажања и неисцрпни извор изрека. Такође је то жена која никако неће да призна да је иједна од жена које је чувала стварно одрасла.
Логан Аблар:
Рођен је 972 г.н.е у Гелдану, и на неко време је тврдио да је Поноворођени Змај. Био је заробљен, али не пре него што је успео да рашири рат преко Гелдана, Алтаре и Мурандије. Одведен је у Белу кулу где је смирен, али је успио да побегне током збрке коју је проузроковало смењивање Сиујан Санче. Случајно Лечење његове могућности усмеравања је био први доказ да такав губитак није неповратан. Био је затворен и после Лечења, али је поново побегао, и његова тренутна локација је непозната. Видети такође: смиривање, умиривање.

Мазрим Таим:
Човек који је изазвао хаос у Салдеји све док није поражен и ухваћен, али је касније ипак побегао, изгледа уз помоћ својих следбеника. Не само да може да усмерава, већ је и веома јак у Моћи. Он је сада М’Хејл (што на Старом језику значи ‘вођа’) Аша’мана. Видети такође: Аша’ман.
Мајен:
Град држава на Олујном мору, са свих страна опкољена Тиром, који му је уједно и вековни непријатељ. Владари Мајена себе називају Првима, што је скраћено од некадашњег Први господар или госпа. Први тврде да су потомци Артура Хоквинга. Стег Мајена је златни јастреб у лету на плаветном пољу.
Мелаина:
Мудра из септе Џирад Гошијен Аијела. Шетач кроз снове. Осредње јака у моћи. Удата за Баела, поглавара клана Гошијена. Сестрожена Доринди, господарици крова упоришта Димни извори.
Мере за дужину:
10 инча = 1 стопа; 3 стопе = 1 корак; 2 корака = 1 хват; 1000 хвати = 1 миља; 4 миље = 1 лига.
Мере за тежину:
10 унци = 1 фунта; 10 фунти = 1 камен; 10 каменова = 1 стотежина; 10 стотежина = 1 тона.
Мораина Дамодред:
Аес Седаи Плавог ађаха, рођена у тада владајућој Кући Каирхијена, која је нестала у тер’ангреалу у Каирхијену док се борила са Ланфеар, наизглед на тај начин убивши и себе и Изгубљену. Пошто је пре тога пронашла Поноворођеног Змаја и убила Изгубљеног, Бе’лала, већ на њу гледају као на једну од оних скоро митских сестри које се сматрају легендарним херојима. Видети такође: Изгубљени.
Моргаза:
Милошћу Светлости краљица Андора, бранитељ краљевства и заштитник народа. Високо седиште куће Траканд. Сада у изгнанству, а многи верују да је мртва и да ју је убио Поноворођени Змај. Њен знак су три златна кључа. Знак Траканда је сребрна кључаоница.
Морски народ:
Правилније Ата’ан Мијере, Народ Мора. Они проводе већину свог живота на бродовима и не воле да се удаљавају од океана. Релативно мало њихових обичаја је познато, што је довело до тога да буду обавијени велом егзотичне мистерије као и да буду тема разних гласина. Већина прекоморске трговине се обавља бродовима Морског народа, који су најбржа и највећа пловила. Становници лучних градова такође их сматрају већим трговцима и ценкарошима од познатих Доманки. Пошто опстанак на мору зависи од тренутног извршавања наредби, не би требало представљати изненађење то да Ата’ан Мијере доста држе до хијерархије. Ата’ан Мијере су подељени у бројне кланове, велике и мале, а сваки води Господарица таласа. Испод ње стоје Господарице једара, капетани кланских бродова. Господарица таласа има огроман ауторитет, али она сама бива изабрана на ту позицију од стране дванаест угледних Господарица једара, које се називају Првим дванаест клана, и она може бити смењена у сваком тренутку наређењем Газдарице бродова Ата’ан Мијера. Газдарица бродова има ниво ауторитета на којем би јој могао завидети било који краљ или краљица, али чак и она бива је изабрана, доживотно, једногласним избором од стране дванест угледних Господарица таласа, које се називају Првих дванаест Ата’ан Мијереа. (термин ‘првих дванаест’ се такође користи за дванаест Господарица таласа или Госпа од једара највећег угледа које су присутне на било ком скупу). Позицију Господара сечива држи мушкарац који је често муж Господарице бродова. Он је задужен за одбрану и трговину морског народа, а њему потчињени су Господари мача. Господарица таласа и товармајстори Господарице једара, који такође имају слична задужења код жена под којима служе. На Господарици једара је да одлучи где ће брод да заплови, али пошто су трговина и финансије задужење товармајстора (или на вишим нивоима Господара мача или Господара сечива), блиска сарадња је потребна. Сваки брод Морског народа, ма колико мали, као и свака Господарица таласа има Ветротрагача, жену која скоро увек може да усмерава и која је вешта у Ткању Ветрова, како Ата’ан Мијере називају управљање временским приликама. Ветротрагач Господарице бродова је надређена Ветротрагачима Господарица таласа, које опет под собом имају Ветротрагаче Господарица таласа својих својег клана. Један специфичност Морског народа је да сви морају да почну своје службовање са најнижим чином и да се пробију на више позиције радом, као и то да свако, осим Господарице бродова, може бити смењен са своје позиције и пребачен на неку нижу позицију или у неким екстремним случајевима могу бити враћени на само дно одакле су почели, од стране својих надређених.
Мудра:
Међу Аијелима, Мудре су жене које су одабране од стране других Мудрих и подучаване видању рана, лековитом биљу и другим стварима. Имају велики углед и одговорност, као и утицај на поглаваре септи и кланова, иако их ови људи често оптужују да се мешају у туђа посла. Доста Мудрих може да усмерава више или мање, а оне проналазе сваку Аијелку са урођеном варницом као и доста оних које имају способност да науче да усмеравају. О чињеници да Мудре могу да усмеравају по обичају се не прича међу Аијелима, и као резултат тога многи Аијели не знају које Мудре могу а које не могу да усмеравају. Такође по обичају, Мудре избегавају било какав контакт са Аес Седаи, више но остали Аијели. Традиција је захтевала да Мудре стоје изван свих завада и борби, али он је скрхан у последње време и можда се никада више неће обновити. Шта ће се због овога десити са имунитетом који има је гарантовао ђи’е’тох до сада, тек треба да се види.
Мудрост:
Једна од познатих исцелитељки из Ебу Дара, које као ознаку своје струке носе црвене појасеве. Њихово познавање биља и медицине је било познато чак и у Крајинама, и Аес Седаи их сматрају најбољим исцелитељима после Жутог Ађаха. Иако је Ебу Дар космополитански град где су странци чест чланови градских гилди, чудна ствар везана за њих је та да су Мудрости пореклом из Ебу Дара стварна реткост.

Падан Фејн:
Некада торбар који је трговао у Двема Рекама, и Пријатељ Мрака. У Шајол Гулу је преображен тако да не само да може пронаћи младића који ће постати Поноворођени Змај као што керови проналазе плен за ловца, него да има и потребу да га нађе. Бол од тога у Фејну је изазвао мржњу према Мрачном као и према Ранду ал’Тору. Док је следио ал’Тора, наишао је у Шадар Логоту на заробљену душу Мордета и та душа је покушала да преузме Фејново тело. Али услед онога што је од Фејна створено, резултат је било амалгман који се састојао махом од Фејна, са способностима које су превазилазиле првобитна својства оба човека, мада их Фејн још увек у потпуности не разуме. Већина људи осећа страх пред безоким погледом Мидраала, али Мидраали осећају страх од Фејновог погледа.
Пламен Тар Валона:
Симбол Тар Валона, Амирлин трон и Аес Седаи. Стилизована представа пламена—бела суза с врхом усмереним нагоре.
повезивање:
Способност жена које усмеравају да здруже своје токове Једне моћи. Док тај здружени ток није јак колико би била збир тих токова, њиме ипак управља само једна особа, која предводи везу, која може да усмерава те токове много прецизније и ефикасније него што би се они могли употребити одвојено. Мушкарци не могу да се повежу без присуства жене или жена у кругу. Придруживање вези је обично акт соптвене воље, за који је потребан макар пристанак, али у неким случајевима, довољно велики круг може присилно да уведе још једну жену у њега сем у случају ако је мушкарац присутан у вези. Колико је познато, мушкарац не може бити присилно укључен у круг, ма колико он био велики. Највише тринаест жена може да се повеже без присуства мушкарца. Ако се један мушкарац придружи, величина круга може се повећати на двадесетшест жена. Са два мушкарца круг муже садржати тридесетчетри жене, и тако даље све до круга који садржи шест мушкараца и шездесетшест жена. Постоје врсте веза у којима је број мушкараца већи од броја жена као један мушкарц и једна жена, једна жена и два мушкарца и две жене и два мушкарца, али сем у тим случајевима број жена увек мора бити за макар један већи од броја мушкараца. У већини кругова мушкарац или жена може водити круг, али мушкарац мора контролисати круг сачињен од седамдесетдвоје, као и кругове мање од тринаест чланова. Иако су мушкарци обично јачи од жена у Моћи, најачи кругови су они који садрже скоро једнаки број мушкараца и жена.
Пријатељи Мрака:
Следбеници Мрачног и верују да ће стећи велику моћ и награде па чак и бесмртност, када он буде ослобођен. Из потребе се крију и стога су организовани у групе зване ‘кругови’, где чланови једног ретко а каткад никад не знају икога ван свог круга. Положај у спољњем свету нема никаквог утицаја на положај у кругу. Од краља или краљице који је Пријатељ Мрака би се очекивало да слуша и просјака ако он да правилан сигнал. Међу собом понекад користе древно име Другови Мрака.
Пророк:
Пуна титула гласи Пророк Поноворођеног Змаја. Масема Дагар, некадашњи шијенарски војник, је преузео то име, и сада проповеда поноворођење Змајево. Има многе следбенике у Гелану и северној Амадицији, делом захваљујући ширењу знања да се Змај стварно поново родио као и екстремно бруталном односу његових следбеника према онима који одбијају да признају поноворођење Змаја, као и према свима онима који одбијају да признају Пророка као глас и руку Поноворођеног Змаја.

Рог Валера:
Легендарни предмет Великог лова на Рог, који мртве јунаке може позвати натраг из гроба да се боре против Сенке. Нови Лов на Рог је сазван и заклети Ловци на Рог сада се могу наћи међу многим народима. Ретке Аес Седаи стварно знају да је Рог већ пронађен и употребљен, и да је сада скривен негде у Белој кули.
Руидеан:
Велики град, једини у Аијелској пустари и потпуно непознат спољњем свету. Био је напуштен скоро три хиљаде година. Некада су Аијели могли да уђу у Руидеан само једном да би били тестирани у великом тер'ангреалу, да ли су спремни да постану племенски поглавари (само један у три би преживео). Аијелкама је пак било допуштено двапут, најпре да буду испитане да ли могу да постану Мудре, а други пут у истом тер’ангреалу, мада са знатно вишом стопом преживљавања него мушкарци. Сада је град насељен поново Аијелима, и на једном његовом крају сада се налази велико језеро које напаја подземни океан питке воде, док језеро напаја једину реку у Пустари. Видети такође: Аијели

са'ангреал:
Остаци Доба легенди који омогућавају појединцу да усмерава много више Једне моћи но што би иначе могао, или безбедно. Са'ангреал је сличан ангреалу али је знатно моћнији од њега. Количина Моћи која се може користити уз помоћ са'ангреала у поређењу са количином Моћи која се може користити уз помоћ ангреала стоји у истој сразмери као Моћ уз употребу ангреала у односу на Моћ без употребе ангреала. Знање како се они праве изгубљено је. Као и код ангреала постоје мушки и женски са'ангреали. Само их је шачица остала, далеко мање од ангреала.
Сеаншан:
(1) Потомци војски које је Артур Хоквинг послао преко Аритског океана, и који су покорили тамошње земље. Они верују да свака жена која усмерава мора бити окована ради безбедности осталих, а мушкарац који може да усмерава мора бити убијен из тог истог разлога. (2) Земља из које Сеаншани долазе.
сестрожена:
аијелски сроднички термин. Аијелке које су скоросестре или првосестре а установе да воле истог мушкарца, или једноставно не желе да се између њих нађе неки мушкарац, удаће се за њега и тако постати сестрожене. Жене које воле истог мушкарца понекад ће покушати да установе могу ли да постану скоросестре или заклете првосестре, што је први корак ка томе да постану сестрожене. Аијел који се нађе у оваквој ситуацији може да бира између тога да ожени обе жене или ниједну, а ако има жену која одлучи да јој треба сестрожена, добиће другу жену ма шта хтео.
сисваи’аман:
На Старом језику то значи ‘копља змаја’, са јаким нагласком на то да су она власништво змаја. Тај назив су узели многи мушки Аијели, али и ниједна жена. Ови мушкарци у ствари се праве да не знају за то име—као ни остали—али зато црвену тканину завезану преко чела која на себи има црно бели диск који се намести да стоји изнад обрва. Иако је гаи’шаинима забрањено да носе ишта што могу да носе и алгаи’д’сисваи, велики број гаи’шаина је почео да носи исту ту тканину. Видети такође: гаи’шаин.
скоросестра, скоробрат:
аијелски сроднички назив за пријатеља блиског колико и првобрат и првосестра. Скоросестре често једна другу и званично признају као првосестре компликованом церемонијом која се изводи пред Мудрама, после чега их остали Аијели посматрају као да су рођени близанци, иако близанци од две различите мајке. Скоробраћа скоро никада ово не раде.
смиривање:
Чин одсецања од Једне моћи мушкарца који је у стању да усмерава. Ово већина сматра неопходним зато што ће сваки мушкарац који усмерава полудети од изопачености саидина и у свом лудилу скоро сигурно ће чинити ужасне ствари са Моћи, све дог га на крају загађеност не убије . Човек који је смирен и даље може да осети Истински извор, али не може да га додирне. Лудило које је могло да наступи пре смиривања њиме је заустављено, али не и излечено. Ако се смиривање уради довољно брзо, смрт труљењем може бити спречена. Али ипак човек који је смирен губи вољу за животом. Они који не успеју да почине самоубиство свеједно умиру кроз годину или две. Раније неизлечиво, смиривање је сада подложно третману високо специјализоване врсте Лечења. Видети такође: умиривање.
Сорилеа:
Мудра из упоришта Шенде, Џара Чарина. Једва способна да усмерава, она је најстарија Мудра, мада не толико стара колико многи мисле.
Стари језик:
Језик којим се говорило у Добу легенди. Обично се очекује да га племићи и учени говоре, али већина света зна свега неколико речи. Превод са њега је обично тежак јер тај језик одликује вишезначност речи. Видети такође: Доба легенди.

та’верен:
Онај око кога Точак времена тка животне нити свих који га окружују, а можда и СВЕ животне нити. Ово ткање је мало схваћено осим да на неки начин то савија шансу онога што има малу вероватноћуда се деси. Ефекат је понекад локалан. Неко под та’веренским утицајем може да уради или каже нешто што би се можда десило само једном у милион случајева под истим околностима. Долази до дешавања догађаја који су наизглед немогући, као пад детета са стотину стопа високе куле а да се то дете не повреди. У другим случајевима, овај ефекат утиче на саму историју, иако често кроз локалне догађаје. Верује се да је разлог због кога се та’верени рађају, је да утичу на историју како би се повратила равнотежа Точку.
Таланвор Мартин:
Гардијски поручник краљичине гарде који воли своју краљицу више од свога живота или части. Видети такође: Моргаза.
Таленти:
Способности да се Једна моћ користи у одређене намене. Вештина у разним Талентима се разликује од особе до особе и веома ретко има везе са јачином те особе у Моћи. Постоје главни Таленти, од којих је најпознатије и најраширеније Лечење. Други примери су Плесање облака, то јест контрола временских прилика, и Песма земље која обухвата контролу покрета земље, рецимо спречавање или изазивање земљотреса или лавина. Постоје такође и мали Таленти који ретко имају име, као што је способност да се види та’верен, или да се удвостручи учинак та’верена који утичу на вероватноће, мада на малом простору, ретко већем од неколико квадратних стопа. За многе Таленте се сада зна само по њиховим именима и понекад по нејасним описима. Неки као Путовање (могућност да се пређе са једног места на друго, али без преласка простора између та два места) тек се сада поново откривају. Неки други као на пример Прорицање (способност да се предскажу будући догађаји , али уопштено) или Претраживање (могућност проналажења руда као можда и њихово извлачење на површину, иако се тај термин такође употребљава као назив за врсту Лечења која се користи да би се проверило нечије здраствено стање) сада су веома ретки. Још један Таленат за који се сматрало да је изгубљен било је Сневање, тумачење Сневачевих снова ради предсказивања будућност одређеније но што то чини Прорицање. Неки Сневачи имају способност да уђу у Тел'аран'риод, Свет снова, па чак (прича се) и у снове других људи. Последњи познати Сневач била је Коријанин Недеал, која је умрла 526. г.н.е., али сада постоји нови.
тер'ангреал:
Остаци из Доба легенди који користе Једну моћ. За разлику од ангреала и са'ангреала, сваки тер'ангреал је начињен да ради тачно одређену ствар. Аес Седаи користе неке тер'ангреале, али њихове првобитне намене углавном су непознате. Неки захтевају усмеравање, док други могу бити коришћени од стране свакога. Неки могу да убију или униште способност усмеравања у свакој жени која покуша да их користи. Као и код ангреала и са'ангреала, начин њиховог прављења изгубљен је још од Сламања света. Видети такође: ангреал, са'ангреал.
Тир:
Земља која излази на Олујно море. Такође престоница истоимене земље као и велика лука. Стег Тира су три бела полумесеца укосо постављена преко напола црвеног напола златног поља. Видети такође: Камен Тира.
Том Мерилин:
Не тако припрости забављач и путник.
Три заклетве:
Заклетве које Прихваћене полажу када постају Аес Седаи. Изговарају се док у рукама држе Штап заклетви, тер'ангреал који заклетве чини обавезујућима. Заклетве су: 1) Не изрећи неистину. 2) Не правити оружје да се људи убијају. 3) Никада не користити Једну моћ као оружје, изузев против накота Сенке, или као посљедњу линију одбране сопственог живота, живота свог Заштитника или друге Аес Седаи. Друга заклетва је заправо прва прихваћена, као реакција на Рат Сенке. Иако се први завет поштује, често се изврдава пажљивим одабиром речи. Сматра се да су посљедње две неповредиве.

умиривање:
Чин одсецања жене од Једне моћи. Жена која је умирена и даље може да осети, али и не да додирне Истински извор. Званично умиривање је последица суђења и казна је за злочин и последњеи пут је та казна извршена 859.г.н.е. Од полазница се тражи да напамет науче имена свих жена на то осуђених. Када се то случајно деси каже се да је та жена изгорела иако се у пракси термин ‘умиривање’ користи за обоје. Жене које су умирене, ма како се то десило, ретко дуго живе после тога. Оне једноставно одустану од живота и умиру уколико не нађу нешто што ће заменити празнину која је остала иза Једне моћи. Иако се увек сматрало да је смирвање непоправљиво, у последње време је откривен метод Лечења који то побија, иако изгледа да постоје ограничења која још треба истражити.

Џулин Сандар:
Хватач лопова из Тира као и човек који је заљубљен у жену за коју никада не би претпоставио да ће се заљубити.

Шајол Гул:
Планина у Спаљеним земљама. Место где се налази затвор Мрачнога.