Речник


ПРИМЕДБА О ДАТУМИМА У РЕЧНИКУ. Томански календар (осмишљен од стране Томе дур Ахмида), уведен скоро два века после смрти последњег мушког Аес Седаи и бележио је године после Сламања света (п.с). У Тролочким ратовима је уништено толико записа да је по окончању борби дошло до расправе о томе која је тачно година по старом рачунању. Нови календар, предложен од стране Тијама од Газара, у славу ослобођења од тролочке претње бележио је сваку годину као слободну годину (с.г.). Газаров календар широко је прихваћен двадесет година после завршетка Тролочких ратова. Артур Хоквинг је покушао да успостави нови календар, везан за оснивање његовог царства (о.о., од оснивања), али њега користе само историчари. После смрти и уништавања које је донео Стогодишњи рат, трећи календар је предложио Урен дин Џубаи Високолетни Галеб, научник Морског народа, и ти је фаредски календар, са почетком од договором одређеног свршетка Стогодишњег рата, који бележи године нове ере (н.е.).

Аша’ман:
(1) На Старом језику ‘Бранилац’ или ‘Заштитник’, са јаким нагласком на то да је он бранилац истине и правде. (2) Назив за људе који су дошли у Црну Кулу, у близини Каемлина у Андору, како би научили да усмеравају, као и чин у тој организацији. Њихова обука се усредсређује на начине употребе Једне Моћи као оружја, а, као још једно одступање од праксе Беле Куле, једном када науче да захвате саидин, од њих се очекује да све задатке и послове обављају користећи Моћ. Када им се неко придружи, њега називају Војником. Он тада носи обичан црни капут са високим оковратником, по Андорској моди. Са уздизањем на ниво Посвећеног, долази и право на ношење сребрне прибадаче у облику мача, на оковратнику капута. Са титулом Аша’мана, долази и право на ношење прибадаче у облику Змаја, која је израђена од злата и емајла, на супротној страни оковратника у односу на ‘Мач’. Иако доста жена, укључујући и супруге, побегне када сазнају да њихови мушкарци стварно могу да усмеравају, приличан део људи у Црној Кули је ожењен, и користе једну врсту Заштитничке везе како би се повезали са својим супругама. Ова иста веза, преправљена тако да је принуда доста јача, је у скорије време искоришћена да се вежу заробљене Аес Седаи.
Балвер, Себан:
Некадашњи, наизглед, секретар Педрона Нијала, а у ствари његов господар ухода. Помогао је Моргази да побегне од Сеаншана у Амадору из личних разлога, и сада служи Перина т’Башера Ајбару и Фаилу ни Башер т’Ајбара.
Бранитељи Камена :
Таиренска елитна војна формација. Тренутни Капетан Камена (командант Бранитеља) је Родривар Тијера. Једино Таиренци се примају у Бранитеље и официри су, обично, племенитог порекла, иако, обично, из мањих Кућа, или из мање утицајних грана неке велике Куће. Бранитељи имају за задатак да бране велику тврђаву звану Камен Тира, у граду Тиру, да чувају сам град, као и да чувају ред и мир у њему, уместо Градске страже, или неке сличне институције. Осим у случају, рата њихове дужности их ретко воде далеко од града. Тада, као и остале елитне формације, они претстављају језгро око којега се стварају армије. Униформа Бранитеља се сатоји од црног капута са надувеним рукавима са црно-златним штрафтама као и црним манжетнама, углачаног панцира, и шлема са ободом. Капетан Камена носи три кратка бела пера на свом шлему, као и три испреплетана златна гајтана на белој траци. Капетани носе два бела пера и само један златан гајтан на белим манжетнама, поручници носе једно бело перо, као и само један црни гајтан на белим манжетнама, а подпоручници носе по само једно, кратко, црно перо и обичне, беле манжетне. Заставници имају манжетне златне боје на капутима, а манжетне водника су црно-златне.
Господар коњице:
Видети: Копље-капетан.
Господар копаља:
Видети: Копље-капетан.
да’ковале:
(1) На Старом језику, “онај ко је власништво”. (2) Овај термин се често користи међу Сеаншанима, заједно са власништвом, и означава робове. Ропство има дугу и необичну историју међу Сеаншанима, и робови могу да досегну положаје велике моћи и отвореног ауторитета, чак и над онима који су слободни. Видети такође:: со’ђин.
дер’морат- :
(1) На Старом језику “главни дресер”. (2) Међу Сеаншанима овај префикс означава старијег и веома вештог управитеља неке од њихових егзотика, некога ко обучава друге, као, на пример, дер’морат’ракен. Дер’морат може имати поприлично висок друштвени статус, од којих је највиши дер’сул’дам, учитељи сул’дама, који се рангира одмах поред неких виших војних официра. Видети такође: морат-.
Дејвид Ханлон :
Пријатељ мрака који је раније командовао Белим лавовима, док су служили Изгубљеног, Рафхина, када је он држао Каемлин, користећи име Лорд Гебрил. Одатле је Ханлон повео Беле лавове у Каирхијен, са наређењем да помогне побуни против Поноворођеног Змаја. Бели лавови су уништени у “мехуру зла”, а Ханлону је наложено да се врати назад у Каемлин из, за сада, непознатих разлога.
Изгубљени:
Име за тринаест најјачих Аес Седаи из Доба легенди, који су пребегли на страну Сенке током Доба Легенди, и који су заробљени приликом запечаћивања Рупе на Затвору Мрачног. Иако се дуго веровало да су само они пребегли на страну Сенке, у ствари, било је и других. Ових тринаест су само имали највише положаје међу њима. Број Изгубљених (који себе називају Изабранима) је мало смањен од када су се пробудили овом добу. За следеће се зна да су живи: Демандред, Семирхаг, Грендал, Месана, Могедијен, и још двоје који су реинкарнирани у новим телима, а дата су им нова имена, Осан’гар и Аран’гар. У последње време се појавио и човек који себе назива Моридином, а који, такође, може бити један од мртвих Изгубљених, којег је Мрачни дигао из гроба. Иста је могућност и у вези са женом која себе назива Киндан, али пошто је Аран’гар био мушкарац, а вратио се као жена, спекулације о идентитетима Моридина и Киндан су узалудне док се не сазна више.
Ишара:
Прва краљица Андора, владала отприлике од 994 до 1020 с.г. После смрти Артура Хоквинга, Ишара је убедила свог мужа, једног од Хоквингових најбољих генерала, да се остави опсаде Тар Валона, и да пође са њом у Каемлин са што је  могуће више војске. Док су други покушавали да освоје читаво Хоквингово царство, и у томе нису успели, Ишара је заузела само мали део и успела да га одржи. Данас скоро свака племићка кућа у Андору има нешто Ишарине крви, и право на Лављи Трон зависи од директности порекла од Ишаре и броја линија ка њој, које могу бити доказане.
Консолидација:
Када су се армије послате од стране Артура Хоквинга, под командом његовога сина Лутера, искрцале на Сеаншан, откриле су велики број нестаблиних нација, које су често биле у рату једна са другом, ситуација у којој су Аес Седаи често владале. Без еквивалента Беле Куле, Аес Седаи су радиле само у циљу повећања своје личне моћи, користећи Моћ. Делећи се у омање групе, стално су спеткариле једне против других. Великим делом је њихово стално сплеткарење за сопствене циљеве, као и ратови између бројних нација који су из тога произашли, омогућило армијама источно од Аритског океана да отпочну са освајањем читавог континента, што су њихови потомци довршили. Ово освајање, током кога су потомци првобитних армија постали Сеаншани колико и покорени Сеаншани, трајало је више од девет стотина година и зове се Консолидација.
Копље-капетан:
У већини земаља госпе не воде лично своје војнике у битку, у нормалним условима. Уместо тога, оне унајме професионалног војника, скоро увек некога ниског порекла, који је, онда, одговоран за обучавање и вођење њихових војника. Зависно од земље, тај човек се може називати Копље-капетаном, Мач-капетаном, Господаром коњице, или Господаром копаља. Гласине о већој блискости између капетана и госпе од оне која је пристојна, можда неизбежно, често исплутају. Понекад су и тачне.
Корене:
На Старом језику значи “Повратак”. Име које су Сеаншани наденули флоти сачињеној од више хиљада бродова и стотина хиљада војника, занатлија, и осталих, које су ти бродови превезли, а који ће доћи после Претходнице, како би преузели земље које су украдене потомцима Артура Хоквинга. Видети такође:: Претходница.
Крв:
Термин који користе Сеаншани како би рекли да је неко племић. Крв се може постати како рођењем, тако и заслугама.
Круг плетиља :
Вође Рода. Пошто ниједан члан Рода никада није сазнао како Аес Седаи уређују своју хијерархију — пошто је то знање резервисано само за пуне Аес Седаи — оне не обраћају много пажње на снагу у Моћи, већ веома поштују старост, тако да је старија жена увек важнија од млађе. Круг плетиља (име изабрано као и Род да би било неупадљиво) се, зато, састоји од тринаест најстаријих Сродница које станују у Ебоу Дару, при чему најстарија има титулу Најстарија. Према правилима, све оне ће морати да напусте Круг када дође време да се и оне одселе, али док год живе у Ебоу Дару, оне владају Родом, са овлашћењима којима би и Амирлин трон завидела. Видети такође: Род.
Легија Змаја:
Велика војна формација пешадије, заклета на верност Поноворођеном Змају, коју је обучио Даврам Башер, а по замисли коју су имали он и Метрим Каутон, замисли која веома одступа од традиционалне употребе пешадије. Иако се доста људи једноставно добровољно јави, већи део Легије покупе групе које регрутују за Црну Кулу, које прво сакупе из једне области све људе који су вољни да следе Поноворођеног Змаја, и након што их пребаце капијама у близину Каемлина, тек онда их прочешљају у потрази за онима који могу бити научени да усмеравају. Остатак, далеко већи број њих, бивају послани у Башерове кампове за обуку.
Мач-капетан:
Види: Копље-капетан.
марат’дамане:
На старом језику “оне које морају бити спутане”, као и “она која мора бити везана”. То је сеаншански термин за све жене које могу да усмеравају, а још нису стављене у а’дам.
Мера’дин:
На Старом језику “Безбрати”. Име које су, као друштво, прихватили они Аијели који су напустили клан и септу, и прешли у Шаидо, зато што нису могли да прихвате Ранда ал’Тора, једног мокроземца, као Кар’а’карна, или зато што су одбили да прихвате његова откровења у вези са историјом и пореклом Аијела. Дезертерство из клана и септе, из било којег разлога, је анатема међу Аијелима, из тог разлога њихове сопствена ратничка друштва међу Шаидо их нису хтела примити, те су они основали своје друштво, Безбрате.
морат-:
На Старом језику то значи “дресер”. То је сеаншански термин за оне који дресирају и брину се о њиховим егзотикама, на примјер Морат’ракен, то јест дресер или јахач ракена, неформално зван и летач. Видети такође: дер’морат-.
Мртва стража:
Елитна војна формација Сеаншанске империје, која се сатоји од људи и Огијера. Сви људски чланови су да’корвале, рођени као робови и одабрани млади да служе Царицу, чије су они и власништво. Фанатично лојални и поносни, често поносно приказују истетовиране гавране на раменима који означавају Царицине  да’корвале. Њихов оклоп и шлемови су обојени у тамно зелено и крваво црвено, штитови у црно, а копља и мачеви им имају црна држаља. Видети такође: да’корвале.
Мудра жена:
Почасни назив, који Ебоу Дарци користе за жене познате по својој невероватној способности да излече скоро сваку повреду. Мудре жене се традиционално обележавају црвеним појасом. Док су неки приметили да доста, у ствари већина, Ебоу Дарских Мудрих жена није из Алтаре, а камоли из Ебоу Дара, оно што није било познато до недавно, и још увек је знано само неколицини, је да су све Мудре жене у ствари Сроднице које користе разне врсте Лечења, дајући траве само да би прикриле своје способности. Са бегом Рода из Ебоу Дара после Сеаншанске инвазије, ниједна Мудра жена више није остала у граду. Видети такође: Род.
Падан Фејн :
Бивши Пријатљ Мрака, а сада нешто горе од тога, непријатељ Изгубљених колико и непријатељ Ранду ал’Тору, кога мрзи свом душом. Последњи пут је виђен како користи име Џерал Мордијет, саветујући Господара Торама Ријатина током његове побуне против Поноворођеног Змаја у Каирхијену.
Песнице неба :
Лако наоружана и оклопљена Сеаншанска пешадија, која јаше у борбу на леђима летећих животиња званих то’такен. Сви су они људи ниског раста или жене, већином због тога што већа тежина смањује домет то’ракену. Сматра се да су они међу најжилавијим војницима, већином се користе за препаде, изненадне нападе на позиције дубоко у непријатељској позадини, као и тамо где је брзина којом се војници могу довести на тражено место најважнија.
Повратак:
Види: Корене.
Претрага:
(1) Могућност да се Једна Моћ користи у циљу утврђивања здраственог стања и откривања болести. (2) Могућност да се налазе наслаге металних руда помоћу Једне Моћи. Кривицу за то што је ово дуго била једна од изгубљених могућности међу Аес Седаи, можда сноси чињеница да је њено име са временом пренешено на другу могућност.
Претходници:
Види: Хаилене .
Пророк:
Његова формална титула је Пророк Господара Змаја. Некада знан као Масема Дагар, Шијенарски војник, десило му се откровење, те је одлучио да је позван да шири реч о Поновном рођењу Змаја. Он верује да ништа — ништа! — није није важније од признавања Поноворођеног Змаја за отелотворење Светлости и припремања за Змајев зов. Он и његови следбеници користе сва доступна средства како би натерали и остале да певају у славу Поноворођеног Змаја. Одричући се било којег другог имена осим “Пророк”, он је засејао хаос у већини територије Амадиције и Гелдана, при чему он контролише већи део тога.
Род:
Чак и током Тролочких Ратова, скоро две хиљаде година (отприлике од 1000. до 1350. п.с), бела Кула је одржавала свој стандард, избацујући жене које се нису довољно доказале. Једна група тих жена, плашећи се повратка кући у сред ратова, побегла је у Барашиту (у близини мјеста гдје данас лежи Ебоу Дар), најдаље од борбе што је било могуће. Назвавши себе Род, и Сроднице, наставиле су да се скривају, и пружиле су уточиште осталим женама које су биле избачене. Током времена, прилажење женама које су избачене из Куле довело их је у контакт са побегуљама, и, из непознатих разлога, почеле су да примају и скривају и побегуље, такође. Поприлично су се трудиле да ове девојке не сазнају ништа о Роду, све док неби биле сигурне да се Аес Седаи неће бацити на њих. Напокон, сви су знали да побегуље бивају увек, пре или касније, ухваћене, а Род је знао да уколико не буду себе држале у тајности, оне саме би биле озбиљно кажњене.
Оно што Род није знао је да су Аес Седаи из Куле биле свесне њиховог постојања још од самог почетка, али ратови им нису дали времена да се са њима обрачунају. На крају рата, Кула је схватила да им можда и није у најбољем интересу да их искорене. Раније је већина побегуља стварно успевала да побегне, а не као што је пропаганда Куле говорила, али откада је Род почео да им даје уточиште, Кула је тачно знала где би се све побегуље запутиле, и најзад је почела да их хвата у девет од десет случајева. Пошто су стално долазиле и одлазиле из Барашите (а касније Ебоу Дара), у покушају да сакрију своје постојање и бројност, никада не остајући на једном месту више од десет година, како неко неби приметио да оне не старе нормалном брзином, Кула је веровала да их има тек шачица, а оне нису биле вољне да противрече. Како би користила Род као замку, Кула је одлучила да их остави на миру, што до тада није урадила ни за једну такву групу, и да чува тајну Рода, тако да само пуне Аес Седаи знају за њега.
Род нема законе, већ правила, која су, делимично, базирана на правилима за полазнице и Прихваћене у Белој кули, као и на потреби да остану тајна. Као што се може очекивати, знајући њихово порекло, оне чврсто примењују та правила на све своје чланове.
Скорашњи отворени контакти између Аес Седаи и Сродница, иако познати само шачици сестара, су произвели доста шокова, укључујући чињенице да има двоструко више Сродница него Аес Седаи и да су неке више од стотину година старије од било које Аес Седаи која је живела од Тролочких ратова. Утицај ових открића на Аес Седаи и на Сроднице је, још увек, ствар дискусије. Видети такође: Ћерке тишине, Круг плетиља.
Садругови:
Елитна војна формација у Илијану, тренутно под командом Првог Капетана Деметра Марколина. Садругови служе као лична стража Краљу Илијана и чувају кључна места у земљи. Уз то, Садругови су традиционално коришћени у биткама за јурише на најјаче непријатељске позције, за искоришћавање слабих места, и, ако је потребно, да покрију Краљево повлачење. За разлику од већине осталих таквих елитних формација, странци (осим Таиренаца, Алтаранаца и Муранђана) не само да су добродошли, већ могу да се уздигну и до највиших положаја, као и они који нису племићи, што је веома необично. Униформа Садругова се састоји од зеленог капута, грудног оклопа са Девет пчела Илијана на њему, и коничног шлема. Први Капетан носи четири прстена од златног гајтана на капуту, као и три златна пера на шлему. Други капетан носи три прстена од златног гајтана, и три златна пера, зелена на врху. Поручници носе два жута прстена, и два танка зелена пера, потпоручници носе један прстен и само једно златно перо. Заставници се препознају по два сломљена жута прстена и једним жутим пером, а водници по једном сломљеном жутом прстену.
сеи’мосијев:
На Старом језику “спуштен поглед”, или “оборен поглед”. Међу Сеаншанима, ако се за некога каже да је “постао сеи’мосијев”, значи да је неко “изгубио образ”. Видети такође: сеи’таер.
сеи’таер:
На Старом језику значи “раван поглед”, или “прав поглед”. Међу Сеаншанима, то се односи на част или образ, то јест, могућност да некога погледаш право у очи. Такође могуће је да се “буде” или “има” саи’таер, што значи да неко има част образ, као и да се “добије” или “изгуби” саи’таер. Видети такође: саи’мосијев.
со’ђин:
Најближи превод са Старог језика би био “узвишење међу нискости”, иако неки то преводе “и небо и долина” што је само још једна од могућности. Со’ђин је сеаншански термин за наследне више слуге. Они су да’ковале, власништво, али држе места поприличног ауторитета и, често, моћи. Чак и Крв пажљиво ходи у близини со’ђина царске породице, и обраћају се Царицином со’ђину као једнаком. Видети такође: Крв, да’ковале.
Ћерке тишине :
Током историје Беле Куле (преко три хиљаде година), разне жене које су биле избачене су покушале да се удруже. Такве групе — бар већина њих — су бивале разбијене, а учеснице озбиљно кажњене јавно од стране Беле Куле чим би биле пронађене, како би сви схватили поруку. Последња група која је тако била разбијена називала се Ћеркама Тишине (794-798 н.е). Ћерке су се састојале од две Прихваћене које су биле избачене из Беле Куле и двадесет три жене, које су оне сакупиле и обучавале. Све су одведене у Тар Валон и кажњене, а тих двадесет три су уписане у књигу полазница. Само једна од њих је успела да се домогне шала.. Видети такође: Род.
Хаилене:
На старом језику “Претходници”, или “Они који долазе пре”. Овај термин користе Сеаншани када мисле на огромно војно изасланство које је послато преко Аритског океана, како би извидело земље над којима је некада владао Артур Хоквинг. Сада под командом Високе госпе Сурот, и са бројевима које су увећали регрути из покорених земаља, Хаилене је сада далеко ван својих оригиналних циљева.
Хијерархија Морског народа :
Над Ата’ан Мијере, Морским народом, влада Господарица бродова Ата’ан Мијера. Њој помажу њен Ветротрагач и мајстор сечива. Испод ње долазе Госпе од таласа кланова а свакој помаже њен Ветротрагач и мајстор мача. Испод њих су госпе од једара (капетани бродова) њихових кланова, а свакој помажу њен ветротрагач и товармајстор. Ветротрагач Господарице бродова је надређена свим ветротрагачима Госпи од таласа, а оне опет су надређене свим ветротрагачима у свом клану. Исто тако Мајстор сечива је надређен Мајсторима мача, а они могу да наређују товармајсторима својих кланова. Чинови нису наследни код Морског народа. Господарица бродова влада доживотно, а бирају је Првих Дванаест Ата’ан Мијера, то јест дванаест најстаријих Госпи од таласа кланова. Госпу од таласа неког клана бирају дванаест најстаријих госпи од једара у њеном клану, које зову Првих дванаест, термин који се користи и за најстарије госпе од једара било где да се нађу. Она може бити свргнута гласањем истих тих Дванаест. У ствари сви, сем Господарице бродова, могу бити смењени, а њихов чин смањен, чак све до обичног малог од палубе, због неправедности, кукавичлука или других злочина. Такође, Ветротрагач Госпе од таласа, или Господарице бродова, која је умрла, ће морати, из потребе, да служи жену нижег чина, те, на тај начин, и њен статус пада. Ветротрагач Господарице бродова је надређена свим ветротрагачима, а Ветротрагач Госпе од таласа неког клана је надређена свим ветротрагачима тог клана. Исто тако Мајстор сечива је надређен свим Мајсторима мача и товармајсторима, а Мајстор мача неког клана је надређен свим товармајсторима тог клана.
Ча Фаиле:
(1) На старом језику “Соколова канџа” (2) Име које користе млади Каирхијењани и Таиренци, који покушавају да следе ђи’е’тох, који су се заклели на верност Фаили ни Башер т’Ајбара. У тајности, они су њени лични извиђачи и уходе.
Шен ан Калар :
На Старом језику, “Дружина црвене руке”. (1) Легендарна група хероја, која је извела доста подвига, и најзад је била уништена приликом одбране Манетерена, када је та земља уништена током Тролочких ратова. (2) Војна формација која је основана, скоро случајно, од стране Мета Каутона и уређена према војној доктрини снага из времена које се сматра врхунцем војних вјештина, то јест, из времена Артура Хоквинга и пар векова пре њега.